Mieczysław Korczak (adwokat)


Mieczysław Korczak, urodzony 18 stycznia 1924 roku w Połańcu, a zmarły 1 lutego 2013 roku w Pabianicach, to postać, która na stałe wpisała się w polską historię. Był on nie tylko uznawanym adwokatem, ale także aktywnym politykiem oraz działaczem opozycyjnym w okresie PRL.

W latach 1991–1993 pełnił funkcję sędziego Trybunału Stanu, co jest jednym z najwyższych zaszczytów w polskim systemie prawnym. Jego działania na rzecz sprawiedliwości i praw człowieka zostały docenione, a jego nazwisko zostało uhonorowane Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, co podkreśla jego znaczenie w historii Polski.

Życiorys

Mieczysław Korczak zaczynał swoją działalność już od 1942 roku, gdy włączył się w walki w Batalionach Chłopskich, biorąc udział w akcjach zbrojnych. W trakcie II wojny światowej, wspólnie z ojcem Franciszkiem, zdołał ukryć przed niemieckimi okupantami czterech Żydów, co pokazuje jego odwagę oraz humanitaryzm. Po ukończeniu kursu podchorążego, w 1944 roku, w warunkach konspiracyjnych, postanowił zapisać się do szkoły oficerów Milicji Obywatelskiej, która mieściła się w Lublinie. Spędził tam czas aż do 1945 roku, a jego służba obejmowała m.in. stanowisko kierownika komisariatu w Pabianicach.

W 1945 roku ujawnił swoją przynależność do Batalionów Chłopskich, a także wstąpił do Polskiego Stronnictwa Ludowego, pod wodzą Mikołajczyka. Zaledwie cztery lata później, w 1949 roku, stał się członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Jego edukacja prawnicza znalazła zwieńczenie w 1953 roku, w momencie gdy ukończył studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego. To z kolei zaowocowało wpisaniem go na listę adwokatów w 1959 roku.

W latach 1959–1993 Mieczysław Korczak praktykował w Zespole Adwokackim nr 3 w Łodzi, a następnie prowadził własną kancelarię aż do 2012 roku. Od 1968 roku aktywnie angażował się w działania opozycyjne, współpracując z takimi organizacjami jak Komitet Obrony Robotników oraz Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W późniejszym czasie związany był także z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Jako pełnomocnik oraz obrońca działał w sprawach wielu znanych postaci, w tym Marka Chwalewskiego, Zbigniewa Sekulskiego i Józefa Śreniowskiego. Poza tym jego działalność obejmowała także kolportaż prasy niezależnej, co zyskało mu sympatię wśród przedstawicieli opozycji.

Warto dodać, że był rozpracowywany przez służby PRL-u. Po 1989 roku, w wyniku przemian ustrojowych, Mieczysław Korczak zaangażował się w działalność w ramach Krajowej Rady Adwokackiej, gdzie pełnił funkcję członka Wyższego Sądu Dyscyplinarnego. Ponadto, w latach 1989–1990 był prezesem tymczasowego zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Łodzi. Jego zasługi w systemie prawnym były doceniane, a od 1991 do 1993 roku zasiadał jako sędzia Trybunału Stanu IV kadencji.

Pośmiertnie Mieczysław Korczak został pochowany 6 lutego 2013 roku na cmentarzu w Pabianicach, przy ul. Cmentarnej, znanym jako dawny ewangelicki.

Odznaczenia

Mieczysław Korczak wyróżnia się licznymi odznaczeniami, które świadczą o jego zasługach. Wśród nich należy wymienić:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który został mu przyznany w 2009 roku,
  • Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, odznaczony w 1989 roku,
  • odznakę „Adwokatura Zasłużonym”,

Przypisy

  1. a b c d Korczak Mieczysław. encysol.pl. [dostęp 01.09.2021 r.]
  2. a b Nekrolog Mirosława Korczaka. Dziennik Łódzki, 05.02.2013 r. [dostęp 01.09.2021 r.]
  3. Poprzednie kadencje. Trybunał Stanu. [dostęp 01.09.2021 r.]
  4. M.P. z 2010 r. nr 23, poz. 218
  5. Katalog Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Oceń: Mieczysław Korczak (adwokat)

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:21